Friday, March 29, 2019

We Włoszech znów można kupić dom za 1 EUR.Sambuca di Sicilia leży w regionie Agrigento na Sycylii, a od morza dzieli je zaledwie 30 km. Burmistrz miasteczka postanowił wystawić na sprzedaż 17 domów zlokalizowanych w historycznym centrum. Najważniejsza jest jednak cena, bo można kupić za 1 EUR.Tak atrakcyjna oferta oczywiście drugi dno. Nabywca musi wpłacić kaucję - 5 tys. EUR zapewniam, że w ciągu trzech lat odnowi i wyremontuje posiadłość.

Odkąd dwa lata temu włoskie media wybrały Sambuca di Sicilia najpiękniejszym miasteczkiem w całych Włoszech, władze robią co mogą, by tu tu mieszkają i przyciągnąć turystów. Lokalna baza danych z regularnym wyprowadzaniem, ponieważ młodzi ludzie uciekają się do dużych miast licząc na lepsze perspektywy.

- Projekt domów za 1 EUR o wiele większych korzyści nie tylko z punktu widzenia turystyki, ale także biznesu. Jest to mechanizm, który wyzwala rozwój - powiedział Sandro Pappalardo, regionalny doradca ds. Turystyki. - Otrzymaliśmy już wiele zgłoszeń, nie tylko od Włochów, ale także od obcokrajowców - dodane Leo Ciaccio, burmistrz Sambuca di Sicilia.
Dwa miesiące temu w odpowiednim sposobie ożywienia miasteczka Ollolai walczyły w Sardynii. Wtedy eksperci wyliczyli, że na remont nieruchomości trzeba przeznaczyć 80-85 tys. PLN i tak jak w przypadku Sycylii, potencjalni kupcy mają na trzy lata. W ramach projektu „Casa a 1 euro”, czyli po prostu „dom za 1 EUR” wyprzedawano także domy w Toskanii, Lazio czy Kampanii.

Pięć miesięcy temu nowi mieszkańcy poszukiwano też w szwajcarskim Albinen. W zamian za przeprowadzkę chętni otrzymają blisko 100 tys. PLN. Nie może jednak przez 10 lat wyprowadzić się z miejscowości i zobowiązują się do właściwości nieruchomości za… 700 tys. PLN. W tej wersji włoskie oferty będą się zdecydowanie bardziej dostępne.

Zgłoszenia można wysyłać do 2 maja, więc nie zwlekajcie z decyzją. Wszystkie domy są do obejrzenia na stronie projektu. Po tym dniu burmistrz wyłoni 17 szczęśliwych zwycięzców, którzy będą mogli się stać na Sycylię i… ruszyć z remontem.